SŁOWACJA to wymarzony miejsce dla miłośników aktywnego spędzania czasu wolnego. Ma znakomite szlaki winne, olśniewające jaskinie, kaniony i miasta, w których przenikają się kultury: węgierska i austriacka. Na niewielkim obszarze Słowacja posiada sporą liczbę terenów krasowych i skalistych, znajduje się tu aż dziewięć parków narodowych, najwięcej zamków i pałaców oraz źródeł mineralnych na świecie w stosunku do liczby mieszkańców. Najcenniejsze skarby słowackiej historii ze względu na swoją wyjątkowość zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Słowacja to również serce Europy. Pod miejscowością Kremnické Bane w środkowej Słowacji, w urokliwym miejscu obok starego Kościoła św. Jana Chrzciciela, znajduje się wielki kamień. Właśnie w tym miejscu jest geograficzny środek Europy!
Słowacja jest krajem stosunkowo młodym. Niepodległość uzyskała dopiero w 1993 roku. Do tego czasu wchodziła w skład Państwa Wielkomorawskiego, w którym działali św. Cyryl i Metody, Królestwa św. Stefana, Cesarstwa Habsburgów na Czechosłowacji kończąc. Na północy kraju osiedlała się ludność pochodzenia słowiańskiego, południowa część natomiast należała do szlachty węgierskiej. Spuściznę wielonarodowościową widać tu na każdym kroku – w kulturze, architekturze, a nawet kuchni.
ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PROGRAMAMI PIELGRZYMEK NA SŁOWACJĘ:
Zapraszamy do odkrywania tego wspaniałego kraju, poznawania turystycznych skarbów Słowacji, unikatowych walorów kulturowych, historycznych, fascynującej i wciąż dzikiej przyrody!
NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCA SŁOWACJI:
-
Bratysława – położona w malowniczej lokalizacji nad Dunajem stolica Słowacji zachwyca wieloma zabytkami, urokliwą starówką oraz kameralną atmosferą. Jako jedyna stolica na świecie graniczy z dwoma państwami – Austrią oraz Węgrami. W mieście, oprócz licznych zabytków, należy koniecznie zobaczyć słynny Modrý kostolík czyli po prostu "niebieski kościół". Warto również wiedzieć, że pod bratysławskim zamkiem archeologowie odkryli Miasto na skale, czyli Carnuntum, poszukiwane w całej Europie przez kilkadziesiąt lat. To mityczne miasto celtyckiego państwa Norikum, które Rzymianie zbudowali 100 lat przed Chrystusem. Niektóre znaleziska są starsze nawet o 200 lat od rzymskiego Koloseum!
-
Koszyce – nie bez powodu zostały wybrane na Europejską Stolicę Kultury, ponieważ spacerując po tym wspaniałym mieście z pewnością zachwycimy się renesansowymi i gotyckimi kamienicami, pięknymi kościołami, na przykład Katedrą św. Elżbiety, która jest największą katedrą na Słowacji, czy wreszcie słynną Ulicą Rzemiosł. Mało kto zna ciekawostkę, że w Koszycach znajduje się najstarszy, słowacki browar i piąty, najstarszy browar w Europie – browar Hostiniec oraz pierwszy herb miejski w Europie z 1365 roku.
-
Bardejov – całe stare miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do dziś z niegdyś potężnych murów obronnych Bardejova zachowała się tylko ich część, ale to co możemy oglądać, wciąż robi wrażenie, tak jak imponująca i potężna baszta, symbol dawnej potęgi Bardejova. Podziwiać tu można wielobarwne kamieniczki stojące wokół rynku. Niewielkie domki w pastelowych kolorach nadają miejscu bajkowy charakter.
-
Lewocza – unikatowe miasto leżące na słowackim Spiszu. Znajduje się również na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jako przykład średniowiecznego osadnictwa saksońskiego na terenie Słowacji. Oprócz licznych zabytków, najważniejszym w mieście jest gotycki Kościół św. Jakuba ze słynnym średniowiecznym ołtarzem wykonanym przez Mistrza – Pawła z Lewoczy, o którym mówi się "słowacki Wit Stwosz". Sam ołtarz to największy drewniany ołtarz gotycki na świecie. Pochodzi z XVI wieku, został wykonany z drewna lipowego i mierzy 18.6 metra.
-
Szlak Słowackich Zamków – mało który kraj może poszczycić się taką liczbą zamków i ruin jak Słowacja. W kraju znajdziemy ponad 220 zamków i ruin, a do tego jeszcze 425 dworów. Pierwsza pisemna wzmianka o najstarszym zamku na Słowacji – Devinie, pochodzi z 868 roku. Zamek Spiski, wpisany na Listę UNESCO, jest jednym z dziesięciu największych na świecie. Zamek Orawski, został wybudowany na 112 metrowej skale, a budząca grozę historia Elżbiety Batory nazywanej Krwawą Hrabiną z zamku w Czachticach obiegła cały świat.
-
Tatrzański Park Narodowy – znajdziemy tu malownicze stawy, trudne i wymagające szlaki, piękne doliny i wspaniałą przyrodę. Tatry wysokie po stronie słowackiej to doskonałe miejsce na wypoczynek zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Do najważniejszych miejsc parku zalicza się Tatrzańska Łomnica – drugi pod względem wielkości ośrodek narciarski na Słowacji, Strbskie Pleso ze swym szmaragdowym jeziorem, czy Popradzkie Pleso, skąd prowadzi szlak na Rysy. Warto wiedzieć, że w słowackich górach trzeba posiadać ubezpieczenie, w przeciwnym razie za ewentualną interwencję pogotowia górskiego zapłacimy z własnej kieszeni.
-
Słowacki Raj – to absolutny cud przyrodniczy Europy Środkowej. Nie bez przyczyny nazwany został rajem. Urok tego miejsca to przepiękne kaniony, wodospady, wystające skały, widoki na Tatry i znakomite szlaki turystyczne.
-
Jaskinie Słowackie – w kraju znajduje się 6200 jaskiń, a 12 z nich jest dostępne dla turystów. Oprócz wspaniałych, cechujących się imponującą budową geomorfologiczną i bogatą szatą naciekową podziwiać możemy również jaskinie lodowe. Największą jaskinią jest Domica. Bardzo popularne są też, znajdujące się w północnej Słowacji, Jaskinia Bielańska i Demianowska Jaskinia Wolności z bogatą szatą naciekową, stalaktytami, stalagmitami i kolumnami naciekowymi w różnych kształtach. Popularne jaskinie lodowe to Demianowska i Dobszyńska.
- Małokarpacki szlak winny – winiarskie tradycje Słowacji sięgają kilkuset lat. W regionie Małych Karpat na niewielkiej przestrzeni znajduje się niemal 200 winnic, a wzgórza są oblepione winoroślami. Najpopularniejsze miejscowości winiarskie to Pezinok czy Święty Jur, w którym to tradycja tworzenia wina liczy sobie przeszło 700 lat. Można tu również zapoznać się z tradycyjną kulturą ludową, która w tym regionie kultywowana jest do dnia dzisiejszego.
DLACZEGO WARTO WYBRAĆ SIĘ Z NAMI NA SŁOWACJĘ?
- Aby przekonać się o różnorodności słowackiej natury, pełnej nieograniczonej swobody, uroczych głębokich dolin strzeżonych przez majestatyczne szczyty wysokich gór z krystalicznie czystymi potokami i rzekami.
- Aby odkrywać dawne miasta, skanseny z architekturą ludową lub zabytki UNESCO.
- Aby żyć radością Orawy i Liptowa z ich tradycyjnym folklorem.
- Aby zrelaksować się w licznych basenach termalnych.
- Aby szusować na doskonale przygotowanych i wyposażonych narciarskich stokach.
- Aby poznać tajemnice zamków, lochów i dworów.
- Aby degustować wina w Małych Karpatach.
- Aby poznać prawdziwą historię Janosika.
DLACZEGO WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z NAMI SŁOWACJĘ?