MEKSYK | GUADALUPE Z WYPOCZYNKIEM

TURCJA | PODRÓŻ PRZEZ WIEKI HISTORII

WŁOCHY W ROKU JUBILEUSZOWYM

PORTUGALIA | FATIMA I SANTIAGO

GRECJA | SZLAKIEM ŚW. PAWŁA

HISZPANIA I FRANCJA

MEDJUGORIE

LOURDES | SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ

OFERTA WAKACYJNA | LATO 2024

Liban


Liban, to coś więcej niż kraj, to przesłanie  /św. Jan Paweł II/


LIBAN to Święta Ziemia, po której chodził i nauczał Pan Jezus. O Libanie mamy wielokrotne wzmianki w Piśmie Świętym, zarówno w Nowym, jak i Starym Testamencie. To kraj, w którym przyroda zachwyca na każdym kroku: piękne plaże i wybrzeża, zielone góry i doliny, jaskinie z podziemnymi rzekami zaliczone do Nowych 7 Cudów Świata. Wielu może nie wiedzieć, ale zimą libańskie stoki wcale nie ustępują tym alpejskim. Urozmaicony krajobraz uruchamia naszą wyobraźnię, a oczy nie mogą się nacieszyć pięknym i spokojnym widokiem. To także kraina winnic, pomarańczowych sadów, zielonych łąk i piniowych lasów pokrywających górskie doliny. To kraj, gdzie spotyka się kultura arabska ze śródziemnomorską, pełen antycznych zabytków, cudownych krajobrazów, wspaniałej kuchni i bardzo gościnnych ludzi. Kraj ten, który kojarzy się wielu ludziom w Europie jedynie z wojną, jest tak naprawdę zupełnie inny niż ten znany z mediów. Liban leży na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, a jego nazwa pochodzi od starego wyrazu semickiego „Lubnan” tj. „biały jak mleko” i odnosi się do szczytów górskich Libanu, które prawie przez cały rok są pokryte śniegiem. 
 



ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PROGRAMAMI PIELGRZYMEK DO LIBANU:
 

 

Pielgrzymka do Libanu to podróż do samych początków chrześcijaństwa. To właśnie w tym kraju znajduje się miejscowość Byblos, od której wzięła nazwę Biblia. Ziemie libańskie są nierozerwalnie związane z historią chrześcijaństwa: Biblia wymienia miejsca na terenie Libanu ponad 70 razy. Co roku tysiące pielgrzymów odwiedzają liczne monastery, sanktuaria maryjne, miejsca związanych z postacią papieża Jana Pawła II, cudów oraz Dolinę Kadisza. 


Ta ziemia także pamięta - jak mówi legenda - kroki Adama, który po wygnaniu z Raju, osiadł właśnie tu w Libanie. To tu sam Bóg zszedł na ziemię i zasadził swoimi rękoma cedry na cudnej libańskiej ziemi. To ziemia świętych maronitów: św. Charbela, św. Rafki i św. Antoniego Egipskiego, którzy z nieba patrzą na świat i idą ludziom z pomocą.
 

W trakcie naszej podróży przede wszystkim nawiedzimy miejsca związanych z życiem św. Charbela, ale także poznamy miejsca działalności innych świętych: św. Rafki, św. Marona i św. Ninatullaha, który był nauczycielem duchowym Charbela. 

Zapraszamy na pielgrzymkę do kraju, w którym bije serce religii założonej przez Chrystusa!

 



NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCA W LIBANIE:

  • Bejrut – stolica Libanu, nazywana kiedyś „Paryżem Bliskiego Wschodu”. To tętniące życiem miasto kontrastów, gdzie nowoczesność przeplata z dziedzictwem historycznym kraju. To tutaj zobaczymy zabytkowe katedry obok nowoczesnych biurowców, a przejście do innej dzielnicy sprawi, że poczujemy się jakbyśmy przebyli tysiące, a nie kilka kilometrów. Dominuje tu wielokulturowość, w tym przede wszystkim połączenie kultury arabskiej ze śródziemnomorską. To unikalna mieszanka paryskiej elegancji i starej arabskiej architektury. Jest położony na górzystym przylądku, między dwiema zatokami. Na uliczkach Bejrutu obok wyrastających wieżowców zachowały się resztki rzymskich kolumn i kilkusetletnich arabskich łaźni, a także średniowieczne kościoły i meczety. Skwery i place łączą wąskie, kręte uliczki jak w Damaszku czy w Palermo. Stare domy, orientalne sklepiki, kramy uliczne, sprzedawcy kebabów i świeżych soków sąsiadują z wyrafinowanymi restauracjami i eleganckimi wieżowcami. Bejrut jest także sercem przemysłu wydawniczego, prasy i mediów. Wydaje się tu wiele publikacji prasowych w czterech językach: arabskim, francuskim, angielskim i ormiańskim. Bejrut to także centrum kulturalno-oświatowe dla całego Bliskiego Wschodu.
     
  • Baalbek – tutaj znajdują się słynne okazałe ruiny rzymskie, jedna z największych atrakcji Libanu. Główna świątynia kompleksu jest nawet większa od Partenonu w Atenach i znacznie mniej zatłoczona.
     
  • Byblos – tu zobaczymy m.in. niezwykłe stanowiska archeologiczne wpisane na listę UNESCO, zamek krzyżowców, romański Kościół św. Jana oraz urokliwą starówkę z niewielkim portem, która wyglądem przypomina miasteczka południowych Włoch.  Miasto to ma 7000 lat historii. Greckie słowo „biblia” oznaczające księgę wzięło się właśnie stąd. Faktem historycznym jest to, że w tym fenickim mieście powstał pierwszy na świecie alfabet.
     
  • Sydon i Tyr – to najważniejsze biblijne miasta fenickie wymienione w Starym i Nowym Testamencie jako część Ziemi Obiecanej. Stąd Fenicjanie wysyłali drewno cedrowe na budowę Świątyni Salomona w Jerozolimie i innych świątyń. Stąd także św. Paweł wypłynął w swą trzecią podróż misyjną. Sydon to trzecie pod względem wielkości miasto Libanu, malowniczo położone nad Morzem Śródziemnym. To urokliwe miasteczko portowe otaczają gaje cytrusowe i plantacje bananowców. Tyr jest obecnie tętniącym życiem śródziemnomorskim portem, a rzymskie ruiny w Tyrze zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
     
  • Groty Jeita – niesamowite groty wpisane na listę UNESCO. To jedne z najwspanialszych jaskiń świata. Mają w sumie 8 km długości i rozciągają się na dwóch poziomach, a dolną kondygnację zwiedza się podczas przeprawy łodzią po podziemnym jeziorze.
     
  • Tripoli – drugie co do wielkości miasto Libanu, które tak bardzo różni się od stolicy kraju. Tutaj czuć ducha Bliskiego Wschodu i Islamu. Nic dziwnego, bowiem Tripoli zamieszkane jest w większości przez muzułmanów, którzy stanowią 80% mieszkańców. Tripoli założone zostało jeszcze przez Fenicjan, stanowiąc potężny port, którym jest z resztą po dziś dzień.
     
  • Annaja – tutaj w położonym na wysokości 1200 m n.p.m. Klasztorze św. Marona znajduje się grób św. Charbela Makhlufa – największego świętego Libanu. Można tam także zwiedzić muzeum z kolekcją pamiątek po słynnym pustelniku, które pozwalają poznać losy świętego. W sąsiedztwie kościoła znajduje się pustelnia św. Piotra i Pawła, w której święty spędził ostatnie lata swojego życia.
     
  • Bekaa Kafra – ta niewielka wieś zlokalizowana w okolicach miasta Baszarri to miejsce narodzenia św. Charbela. Na miejscu domu zakonnika znajduje się kościółek ze źródełkiem.
     
  • Harissa – Sanktuarium Matki Boskiej Libańskiej. To ważny ośrodek pielgrzymowania zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów. Świątynia z 8.5-metrową figurą Maryi znajduje się na wzgórzu Harissa (620 m n.p.m.). Z tarasu widokowego rozpościera się jedyna w swoim rodzaju panorama zatoki. Przy sanktuarium znajduje się pomnik Jana Pawła II z cytatem: „Liban to więcej niż kraj, to przesłanie dla świata” – to słowa, które wypowiedział papież podczas swojej pielgrzymki do sanktuarium w 1997 roku.
     
  • Dolina Kadisza – to miejsce związane z początkiem chrześcijaństwa na ziemiach libańskich. W grotach ukrytych w klifach otaczających „świętą dolinę” ukrywali się chrześcijanie. Można zwiedzić wszystkie odkryte i zbadane monastery i pustelnie w dolinie, ale do mniejszych i bardziej ukrytych nie ma możliwości dotarcia bez specjalistycznego sprzętu. Pozostałości po dawnych monasterach zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
     
  • Jrabta – Sanktuarium św. Rafki.  To tu znajduje się Bazylika z grobem świętej Rafki, orędowniczki osób cierpiących. Św. Rafka modliła się o uczestnictwo w cierpieniu Chrystusa. Cierpiała na ślepotę i paraliż, dlatego jest patronką osób przewlekle chorych. Zakonnica przeżyła 82 lata i została kanonizowana przez papieża Jana Pawła II w 2001 roku. Przy bazylice znajduje się muzeum poświęcone świętej, w którym zgromadzono przedmioty należące do świętej.
     
  • Lasy cedrowe – nie można odwiedzić Libanu i nie zobaczyć słynnych, niezwykłych libańskich cedrów. Drzewo to znajduje się nawet na fladze narodowej. Lasy cedrowe opisane zostały także w Starym Testamencie.
     
  • Zahle – tu znajduje się Sanktuarium Matki Bożej z Zahle, które położone jest na wschodzie Libanu, po drodze do miejscowości Baalbek. W kościele znajduje się statua Matki Bożej z platformą widokową na całe miasto Zahle.
     
  • Maghdouche – tu znajduje się niezwykłe Sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej, które zostało wybudowane nad grotą, gdzie Maryja miała oczekiwać powrotu Jezusa ze wspomnianego wyżej Sydonu. W grocie znajduje się cudowna figura Maryi.
 


DLACZEGO WARTO WYBRAĆ SIĘ Z NAMI DO LIBANU? 

  • Aby odkryć z nami jeden z najstarszych kościołów chrześcijańskich i dotknąć miejsc związanych z życiem i działalnością św. Charbela.
  • Aby zobaczyć najbardziej znany las cedrowy świata.
  • Aby skosztować niezwykle smacznej kuchni libańskiej, uważanej za jedną z najpopularniejszych kuchni bliskowschodnich.
  • Aby kroczyć śladami świętych libańskich.
  • Aby kontynuować odkrywanie Ziemi Świętej podążając śladami Jezusa oraz Matki Bożej.
 


DLACZEGO WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z NAMI DO LIBANU? 
✔  oferujemy sprawdzony i ciekawy program pielgrzymki
✔  przygotowujemy oferty dla małych i dużych grup
✔  zapewniamy bezpośredni przelot z Warszawy do Bejrutu (linie lotnicze LOT)
✔  współpracujemy ze sprawdzonym lokalnym kontrahentem i doświadczonymi przewodnikami
✔  zapewniamy świadczenia na bardzo dobrym poziomie
 

MEKSYK | GUADALUPE Z WYPOCZYNKIEM

TURCJA | PODRÓŻ PRZEZ WIEKI HISTORII

WŁOCHY W ROKU JUBILEUSZOWYM

PORTUGALIA | FATIMA I SANTIAGO

GRECJA | SZLAKIEM ŚW. PAWŁA

HISZPANIA I FRANCJA

MEDJUGORIE

LOURDES | SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ

OFERTA WAKACYJNA | LATO 2024