Chcesz poznać kraj nieodkryty jeszcze przez turystów? Taki, który zachwyca swoimi krajobrazami, gdzie każda kraina geograficzna jest odmienna i niesie ze sobą pejzaże, których nie sposób opisać słowami? Zapraszamy na pielgrzymkę do Rumunii!
To właśnie pejzaż Rumunii rozpościerający się od Karpat, przez wyżyny, po malownicze wybrzeże Morza Czarnego sprawia, że kraj ten ma niepowtarzalny urok i choć linia brzegowa ma długość jedynie 225 m, zachęca turystów piękną pogodą i lazurem morza.
Główne atrakcje Rumunii to piękne, drewniane cerkwie z bogato zdobionymi wnętrzami, tajemnicze monastery, wzniosłe kościoły, efektowne twierdze i przepiękne zamki dawnych arystokratycznych rodzin węgierskich.
To właśnie pejzaż Rumunii rozpościerający się od Karpat, przez wyżyny, po malownicze wybrzeże Morza Czarnego sprawia, że kraj ten ma niepowtarzalny urok i choć linia brzegowa ma długość jedynie 225 m, zachęca turystów piękną pogodą i lazurem morza.
Główne atrakcje Rumunii to piękne, drewniane cerkwie z bogato zdobionymi wnętrzami, tajemnicze monastery, wzniosłe kościoły, efektowne twierdze i przepiękne zamki dawnych arystokratycznych rodzin węgierskich.
ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PROGRAMAMI PIELGRZYMEK DO RUMUNII:
>>> Pielgrzymka autokarowa do Rumunii | WĘDRÓWKA PRZEZ RUMUNIĘ
>>> Pielgrzymka autokarowa do Rumunii | NIEODKRYTE PEREŁKI RUMUNII
>>> Pielgrzymka autokarowa do Rumunii | NIEODKRYTE PEREŁKI RUMUNII
Każdy region Rumunii ma swój niezapomniany charakter! W trakcie naszej pielgrzymki gwarantujemy poznanie różnych ciekawych miejsc, np. Transylwania słynie z warownych kościołów, Maramuresz z drewnianych cerkwi, Bukowina zaś – z zabytkowych (głównie XVI-wiecznych) „malowanych” monasterów. To jedyne w swoim rodzaju świątynie-dzieła sztuki, które przemawiają do wiernych ilustrującymi Biblię zewnętrznymi freskami, przedstawiającymi świętych i proroków, sceny z życia Jezusa, anioły i demony oraz piekło i niebo.
NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCA W RUMUNII:
-
Kaczyka – jest największym sanktuarium maryjnym w Rumunii. Historia miasteczka rozpoczyna się w 1785 roku, kiedy to odkryto tutaj duże pokłady soli kamiennej. Prężnie działa tam Stowarzyszenie Polaków, a także Dom Polski. Odwiedzając Kaczykę warto także odwiedzić rzymskokatolicki kościół Wniebowzięcia NMP, przy którym znajduje się replika słynnej groty z Lourdes, która stanowi cel licznych pielgrzymek katolickich w Rumunii.
-
Suczawa – jest głównym ośrodkiem administracyjnym rumuńskiej Bukowiny, a także miejscem działalności Związku Polaków w Rumunii.
-
Braszów – miejscowość usytuowana w centrum kraju, w Siedmiogrodzie. Została założona w 1211 roku przez Krzyżaków. Interesujące połączenie architektury gotyckiej, barokowej i renesansowej powoduje, że jest jednym z chętniej odwiedzanych miast Rumunii. Najciekawszym zabytkiem Braszowa jest Czarny Kościół, piękna gotycka budowla górująca nad miastem. Nazwę otrzymał po wielkim pożarze z 1689 roku, kiedy płomienie zmieniły kolor jego ścian na czarny. Wewnątrz znajdują się witraże, balkony, tureckie dywany i ogromne organy. Czarny Kościół to świątynia luterańska uznawana za największą budowlę sakralną Rumunii.
-
Sybin – to miasto położone w północnym Siedmiogrodzie. Podczas epoki komunizmu miasto przeżywało wyjątkowo pomyślny okres, gdyż pierwszym sekretarzem partii był w nim syn Nicoale Ceausescu. W zabudowie dominuje gotyk: wąskie uliczki i strzeliste wieże, ale można tu znaleźć też elementy renesansu, secesji czy baroku. Centrum miasta wyrosło wokół dwóch połączonych placów: Dużego i Małego; tworzą one w pewnym sensie podwójny rynek. Turyści chętnie odwiedzają w Sybinie pałac Brukenthala. Aktualnie znajduje się w nim także najstarsze rumuńskie muzeum sztuki. Warto przyjrzeć się fortyfikacjom miasta.
-
Bukareszt – choć wielokrotnie niszczony wojnami i trzęsieniami ziemi, zachęca do odwiedzin za sprawą licznych muzeów. Nie ma zwartego starego miasta, ale eklektyczna architektura stanowi mieszankę zabudowy historycznej, socrealistycznej i nowoczesnej, odzwierciedla historię miasta. Megalomańskie socrealistyczne budowle z epoki Ceausescu sąsiadują z bardzo eleganckimi, reprezentacyjnymi gmachami z drugiej połowy XIX wieku naśladującymi architekturę Paryża.
-
Konstanca – miejscowość położona na wybrzeżu Morza Czarnego, a jej historia sięga 2500 lat wstecz. To starożytne miasto jest aktualnie największym portem morskim Rumunii. Jest trzecim co do wielkości miastem Rumunii i oprócz ważnej roli ekonomicznej, spełnia także funkcję chętnie odwiedzanego nadmorskiego kurortu. W mieście znajdują się pozostałości rzymskich łaźni wraz z ciekawymi mozaikami.. Niedaleko znajduje się też jezioro Sinoe, prawdziwy raj dla miłośników obserwowania ptaków – jest ich tutaj 267 gatunków!
-
Mamaia – to największy i najstarszy resort rumuński nad Morzem Czarnym. Położony niedaleko od Konstancy, w okresie maj-wrzesień wypełniony turystami. Temperatura wynosi wtedy od 25 do 30 stopni. Plaża Mamaiy jest długa na 8 kilometrów, ale dość wąska.
-
Jassy – niegdyś stolica Mołdawii, na jej terenie znajduje się monumentalny Pałac Kultury, wybudowany w romantyczno-eklektycznym stylu.
-
Alba Julia – jest miastem dość specyficznym. Nie znajdziemy tu ani efektownej starówki, ani harmonijnej urbanistyki, tak charakterystycznych dla innych miast regionu. Z drugiej jednak strony, jako dawna stolica Siedmiogrodu, szczyci się niezwykle cennymi zabytkami, ważnymi dla dziedzictwa kulturowego wielu narodów – Rumunów, Węgrów, a także Polaków. Alba Julia przypomina trochę polski Zamość, bo znajduje się tam potężna twierdza. Kompleks budowli zaliczany jest do największych tego typu w tej części Europy.
- Kluż-Napoka – to zabytkowe miasto w Rumunii, położone pośród malowniczych wzgórz w północno-zachodniej części Siedmiogrodu. Do czasów obecnych w mieście zachowało się wiele niezwykle cennych i zabytkowych budowli. Najcenniejszą z nich stanowi monumentalny gotycki Kościół św. Michała.
DLACZEGO WARTO WYBRAĆ SIĘ Z NAMI DO RUMUNII?
- Aby przekonać się, że nawet cmentarz może być atrakcją turystyczną. Wesoły cmentarz w Sapancie powinni odwiedzić wszyscy miłośnicy kultury ludowej, bowiem jest tam ponad 800 rzeźbionych i bogato ornamentowanych, drewnianych krzyży nagrobnych. Cmentarz całkowicie burzy wizję przygnębiającego miejsca ostatecznego spoczynku. Tu podejście jest wesołe, z dawką humoru. Na nagrobkach zobaczyć można mieszkańców widzianych oczami żyjących, nie zabraknie żołnierzy, mechaników samochodowych, rolników itd.
- Aby poznać główne atrakcje Rumunii, czyli piękne, drewniane cerkwie z bogato zdobionymi wnętrzami, tajemnicze monastery, wzniosłe kościoły, efektowne twierdze i przepiękne zamki dawnych arystokratycznych rodzin węgierskich.
- Aby zwiedzić rumuńskie wsie, w których zachowały się liczne tradycyjne drewniane chałupy, a także będące największą atrakcją regionu zabytkowe (XVII–XVIII w.) drewniane cerkwie. Kilka z najcenniejszych zostało objętych ochroną UNESCO.
- Aby nawiedzić rzymskokatolicką katedrę św. Michała w Alba Julia, wzniesioną w połowie XIII wieku. Jest to jeden z najcenniejszych sakralnych zabytków Rumunii.
- Aby poznać mnogość rumuńskich smaków, trochę podobnych do naszych, jednak znajdą sie tam smaczki, które na polskich stołach nie goszczą. Zamiast ziemniaków oczywiście mamałyga, a liczne ciasta z kremem zaspokoją podniebienia lubiących słodkości. Do tego wina, nalewki i słynna palinka, co wypali wnętrzności zawartością procentów alkoholu.
- Aby zrozumieć, dlaczego Rumunię nazywano państwem wielu zamków i fortec. Zamki wznoszone od XIV do XVIII wieku zaskakują potęgą i wytrzymałością, zaś te zbudowane później są ozdobne i imponują zdobieniami. Najpopularniejszymi i najbardziej znanymi z zamków są m.in. Zamek Bran. Położony niedaleko od Braszowa, jest błędnie uznawany za zamek hrabiego Drakuli.
- Aby zmienić nastawienie do rumuńskiej ludności, bo Rumunii są narodem niezwykle przyjaznym, otwartym na „obcych”, tolerancyjnym i pomocnym. Chętnie wskażą Wam drogę i pomimo, że nie będziecie mieli wspólnego języka, oni z niesamowitym zaangażowaniem będą starali się Wam pomóc.
- Aby zobaczyć deltę Dunaju, która jest największym i najcenniejszym obszarem wodno-błotnym w Europie. To siedlisko licznych gatunków ptaków (w tym pelikanów) i enklawa ciekawych zbiorowisk roślinnych.
- Aby zobaczyć rumuńskie Karpaty – składające się z kilkudziesięciu pasm i masywów górskich są mekką wędrowców, miłośników etnografii, fotografów, przyrodników. Trzeba jednak pamiętać, że to góry wymagające – by po nich chodzić, należy mieć odpowiednie doświadczenie, duże umiejętności, dobrą kondycję, wytrwałość i wyobraźnię.
DLACZEGO WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z NAMI DO RUMUNII?
✔ jeśli marzy Ci się niezapomniana pielgrzymka, pełna pięknych górskich widoków, z dala od zgiełku wielkich europejskich miast, to właśnie Rumunia jest dla Ciebie
✔ realizujemy programy dla małych i dużych grup
✔ oferujemy sprawdzone i ciekawe programy pielgrzymek, również w połączeniu ze Słowacją, Węgrami, Bułgarią i Mołdawią
✔ programy „szyjemy na miarę”, czyli stworzymy każdą ofertę według wytycznych i przedstawionych nam preferncji
✔ ofertę możemy wzbogacić o wypoczynek nad Morzem Czarnym
✔ współpracujemy ze sprawdzonymi hotelami i doświadczonymi przewodnikami