LITWA, kraj sąsiadujący z Polską, jednak na co dzień mało doceniany przez Polaków, gdyż rzadko jest wybieramy przez nas jako cel naszych podróży. Jednak Litwa jest krajem, który potrafi zaskoczyć bardzo pozytywnie, gdy tylko damy jej taką możliwość. Mały kraj, w którym znajdziemy wiele walorów przyrodniczych, doceniany przez ludzi poszukujących ciszę i spokój. Litwa posiada piękną linię brzegową Bałtyku, pokryta jest gęstymi lasami i lśniącymi wodami rzek oraz jezior. Równocześnie ofertuje nam bogatą historię, tradycje i piękne obiekty architektoniczne. W wielu miejscach możemy spotkać się z Polakami, którzy nadal stanowią ponad 5% społeczeństwa oraz z ludźmi, który potrafią posługiwać się językiem polskim. Litwa zachwyci nas też swoją tradycyjną kuchnią i ogromną życzliwością mieszkańców.
ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PROGRAMAMI PIELGRZYMEK NA LITWĘ:
>>> PIELGRZYMKA NA LITWĘ - 5 dni
>>> PIELGRZYMKA NA LITWĘ - 6 dni
>>> PIELGRZYMKA NA LITWĘ - 7 dni
NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCA NA LITWIE:
-
Wilno – kryje w sobie wiele ciekawych zabytków min.: wileńską starówkę wpisanej na listę UNESCO, plac katedralny, Basztę Giedymina, Górę Trzykrzyska, Bazylikę św. Stanisława Biskupa i św. Władysława, kompleks uniwersytecki, ulicę Literacką, Synagogę Chóralną, Pałac Radziwiłłów, Pałac Sapiehów, Litewskie Muzeum Sztuki, Ostrą Bramę, wileńskie cmentarze, Kościół Piotra i Pawła.
-
Ostra Brama – to część dawnych fortyfikacji, w której znajduje się obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej opisany przez Adama Mickiewicza w inwokacji “Pana Tadeusza”. Przez wieki obraz uznawano za cudowny i szczególnie ważny dla Polaków mieszkających na Litwie. Kult ten nie wygasł z upływem czasu, nadal organizowane są tu piesze pielgrzymki z Polski, a w kaplicy odprawia się Msze św. w języku polskim.
-
Wileńskie cmentarze – to jedne z najważniejszych zabytków przypominających o obecności Polaków w Wilnie. Najważniejszy jest Cmentarz na Rossie, gdzie spoczywa serce Józefa Piłsudskiego, Joachim Lelewel oraz część polskich obrońców Wilna. Niezwykły, również ze względu na swoje położenie jest Cmentarz Bernardyński i Cmentarz wojskowy na Antokolu.
-
Kościół św. Piotra i Pawła – tę pochodzącą z XVII wieku świątynię można bez przeszkód nazwać jednym z najpiękniejszych barokowych kościołów na świecie. Białe, oślepiające wnętrze pokryte jest licznymi sztukateriami. Rzeźby przedstawiają sceny z Biblii, mitologii oraz wyobrażają katolickich świętych i męczenników. Kościół uniknął zniszczeń podczas licznych wojen.
-
Troki – otoczone czteroma jeziorami, chętnie odwiedzane przez turystów. Znajduje się tu zamek na wyspie, w którego wnętrzu znajduje się muzeum historyczne i w którym można zobaczyć m.in. broń, zbroje rycerskie, porcelanę i inne przedmioty związane ze świetnością tego miejsca.
-
Kowno – pozostające w cieniu stolicy, centrum można obejść w ramach krótkiego spaceru. Warto zobaczyć: ruiny zamku, Bazylikę św. Apostołów Piotra i Pawła, Kościół św. Gertrudy, Kościół Wniebowzięcia NMP, Kościół pobernardyński, Dom Perkuna, gdzie mieści się Muzeum Adama Mickiewicza, rynek z XVI-wiecznym ratuszem i Kościół św. Trójcy.
-
Barokowy kościół i klasztor w Pożajściu – dawny klasztor kamedułów. Niedawno w kościele zakończyły się prace konserwatorskie i dziś turyści mogą podziwiać jego wnętrze w pełnej krasie. Obecnie zespół klasztorny jest miejscem pełnym spokoju, położonym w zaciszu lasu.
-
Kłajpeda – warto zobaczyć Stare Miasto, gdzie zachowało się wiele kamienic z poprzednich epok. Centralna część starówki to Plac Teatralny z pomnikiem Anusi z Tharau, urokliwa ulica Aukštoji, gdzie znajdziemy domy zbudowane z muru pruskiego. Z dawnego zamku przetrwały fundamenty i wały nowożytnej twierdzy, gdzie działa niewielkie muzeum. Warto zobaczyć też zabytkową część portu i okoliczny park z nowoczesnymi rzeźbami.
-
Góra Krzyży w Szawlach – nieopodal miasta Szawle wyrasta niewielkie wzgórze, a na nim znajduje się nietypowe sanktuarium. Wzgórze pokryte dziesiątkami tysięcy krzyży. Dawniej ich stawianie symbolizowało opór Litwinów, dziś jest to wyraz wiary niezależny od narodowości. Znajdziemy tu bowiem krzyże pozostawione przez katolików z różnych państw i kontynentów.
-
Grodzisko w Kiernowie – nie przypomina dziś dawnej stolicy Litwy. To malutkie i ciche miasteczko, po którego dumnej przeszłości pozostały dwudziestometrowe kopce z wiodącą między nimi turystyczną ścieżką. Właśnie w tym miejscu znajdowała się siedziba słynnego wodza Litwinów Mendoga.
-
Muzeum Bursztynu w Połądze – zgromadzone tu zbiory po prostu zachwycają. Zwiedzający dowiedzą się wiele na temat jantaru, zobaczą też piękne ozdoby, które wyszły spod ręki rzemieślników i artystów. Szczególnie interesująca część zbiorów to bursztyny z inkluzjami. Samo muzeum zlokalizowano w Pałacu Tyszkiewiczów. Rezydencja otoczona jest pięknym parkiem z niezwykle ekspresyjną rzeźbą wróżki Egle oraz tzw. Wzgórzem Biruty porośniętym sosnowym lasem.
-
Park Narodowy Mierzei Kurońskiej – utworzony w 1991 roku obszar ochrony przyrody przyciąga co roku tysiące turystów. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się, położona przy samej granicy, wioska Nida. To właśnie tu od końca XIX wieku. kwitło życie kulturalne, a do letniego domu przyjeżdżał sam pisarz Tomasz Mann. Dziś, przybywający tu turyści mogą zwiedzić muzeum noblisty, odwiedzić Cmentarz Kurów, ale przede wszystkich odbyć spacer po ruchomych wydmach. Szczególną częścią rezerwatu jest tzw. "dolina śmierci" – miejsce pochówku francuskich jeńców wojennych z XIX wieku.
-
Pałac Tyszkiewiczów w Kretyndze – miasteczko w swojej historii należało do wielu ważnych rodów. W XIX wieku dobra kupił Jan Tyszkiewicz i wzniósł tu rezydencję godną magnata. Współcześnie turyści mogą zwiedzić kilka interesujących wystaw: etnograficzną, historyczną oraz poświęconą dziejom tutejszych rodów magnackich. Można również pospacerować po ogrodzie, a na lokalnym cmentarzu zobaczyć neogotycką kaplicę grobową Tyszkiewiczów.
-
Park Regionalny Delty Niemna – poszukujący kontaktu z przyrodą powinni udać się do wsi Ruś, która stanowi swoistą bramę do parku Delty Niemna. Przetrwał tu zabytkowy kościół luterański z początku XIX wieku.
- Druskieniki – to największe i najnowocześniejsze uzdrowisko na Litwie oraz jedno z najlepszych uzdrowisk klimatycznych i balneologicznych w Europie. Występują tu nie tylko liczne źródła mineralne, ale także pokłady borowiny – turyści mają do dyspozycji liczne hotele z zapleczem SPA oraz 9 sanatoriów.
DLACZEGO WARTO WYBRAĆ SIĘ Z NAMI NA LITWĘ?
- Aby podziwiać najsłynniejsze zabytki: Ostrą Bramę, Zamek w Trokach, Cmentarz na Rossie.
- Aby dobrze zjeść i poznać smaki Litwy (m.in.: cepeliny, kibiny, chłodnik litewski, Czeburaki itp.).
- Aby odpocząć od zgiełku oblężonych turystycznych innych miejsc w Europy.
- Aby poznać historię i wesprzeć Polaków mieszkających na Litwie.
DLACZEGO WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z NAMI NA LITWĘ?