Dzień 1: KRAKÓW
Szlak św. Jana Pawła II otworzy nam Kraków. Naszą wizytę w tym mieście zaczniemy od Wzgórza Wawelskiego. Katedra Wawelska to miejsce koronacji i pochówków polskich królów i świętych, jak i miejsce, gdzie swą mszę prymicyjną sprawował Karol Wojtyła. Można tu również podziwiać wspaniałą konfesję z relikwiami św. Stanisława wykonaną z 300 kg czystego srebra, w której wystawiony jest relikwiarz św. Jana Pawła II. Będziemy mieli okazję wspiąć się na Wieżę Zygmuntowską, aby podziwiać najsłynniejszy polski dzwon oraz wspaniałą perspektywę Krakowa. W kryptach wawelskich pokłonimy się naszym królom oraz wielkim bohaterom. Dalej, spacerując przez najpiękniejsze ulice i place Krakowa będziemy nawiedzać miejsca bliskie sercu Jana Pawła II. Zaraz po zejściu ze Wzgórza, u wylotu Plant, mijamy Wyższe Seminarium Duchowne. Podążając Drogą Królewską miniemy Dom Dziekański, w którym Jan Paweł II mieszkał jako biskup w latach 1958-1964, Pałac Biskupów Krakowskich, czyli Kurię Krakowską ze słynnym Oknem Papieskim – siedzibę Biskupa i Kardynała Karola Wojtyły w latach 1964-1978, następnie kościół oo. Franciszkanów ze wspaniałym witrażem Wyspiańskiego "Bóg Ojciec" oraz słynną ławką papieską, w której modlił się polski Papież. Następnie, przechodząc przez dzielnicę uniwersytecką, miniemy Kolegiatę św. Anny i wejdziemy na dziedziniec Colegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie bywał jako student polonistyki i teologii oraz gdzie otrzymał doktorat honoris causa. Zobaczymy krakowski Rynek Główny wraz ze wspaniałym kościołem Mariackim i jego rozsławionym ołtarzwm Wita Stwosza, gdzie w latach 1952-1958 Wojtyła był tu spowiednikiem i kaznodzieją. Mimo, iż nie był wikariuszem parafii mariackiej pełnił regularną posługę kapłańską i spowiadał zawsze w tym samym konfesjonale. Dzień zakończymy na Krakowskich Błoniach. Tu, z inicjatywy kard. Franciszka Macharskiego, w 19. rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, w 1997 roku umieszczono kamień pamiątkowy. Granit o wadze 26 ton został sprowadzony znad Morskiego Oka, a na nim napis głosi: „Ty jesteś skała”. Na Błoniach odbywało się większość krakowskich spotkań z wiernymi podczas pielgrzymek Papieża. Wieczorem powrócimy do hotelu na obiadokolację i nocleg.
Dzień 2: KRAKÓW – NOWA HUTA – ŁAGIEWNIKI – TYNIEC
Rano, po śniadaniu będziemy kontynuować zwiedzanie Krakowa. Nawiedzimy Arkę Pana – kościół w Nowej Hucie. Jest to powrót do bardzo trudnych czasów walki kościoła z władzą komunistyczną. Tu, w Nowej Hucie stoczono prawdziwą wojnę o wiarę, a Karol Wojtyła stał na czele tej batalii – odprawiał msze święte pod gołym niebem i doprowadził do wybudowania tego wyjątkowego kościoła w kształcie gigantycznej łodzi, który nazwano Arką Pana. Około południa nawiedzimy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Zwiedzimy stary kościółek rozsławiony obrazem „Jezu ufam Tobie”, w którym znajdują się relikwie oraz cela św. Faustyny. Złożymy wizytę w nowej bazylice Bożego Miłosierdzia, konsekrowanej przez Jana Pawła II w 2002 roku, wtedy też ogłoszonej przez Niego Centrum Światowego Miłosierdzia. Obok bazyliki znajduje się najwyższy punkt widokowy w Krakowie – wieża ok. 80 metrów wysokości. Na zakończenie dnia nawiedzimy Sanktuarium Jana Pawła II, wspaniałą dwupoziomową bazylikę poświęconą świętemu Papieżowi, z licznymi kaplicami oraz wspaniałymi mozaikami autorstwa o. Ivo Rupnika – sławnego m. in. z wykonania dekoracji kaplicy grobowej o. Pio w San Giovanni Rottondo czy kaplicy Różańcowej w Lourdes. Dzień zakończymy w Tyńcu. Tu znajduje się Opactwo Benedyktynów – prawie tysiącletnie opactwo, położone malowniczo na skale, nad zakolem Wisły. Jest ono świadectwem najstarszych korzeni chrześcijańskich Polski. Mnisi do dziś prowadzą tu skromne, oddane Bogu życie i bardzo chętnie goszczą pielgrzymów pokazując to niezwykłe miejsce. Prócz uczty duchowej jest też możliwość zdegustowania wspaniałych smakołyków benedyktyńskich, tradycyjnie wyrabianych tu przez kolejne pokolenia. Wieczorem wrócimy do hotelu na obiadokolację i nocleg.
Dzień 3: LUDŹMIERZ – ZAKOPANE
Po śniadaniu udamy się na południe Polski, w ukochane góry św. Jana Pawła II – Tatry. Podczas jednego ze spotkań Papież powiedział do zgromadzonych wiernych: „Pilnujcie mi tych szlaków", jako że sam w młodości spacerował tu w prawie każdej wolnej chwili i szlaki te szczególnie umiłował. Wizytę na Podhalu zaczniemy od Sanktuarium Matki Bożej Gaździny Podhala w Ludźmierzu. Św. Jan Paweł II jako Papież dwukrotnie odwiedził Sanktuarium. Dla upamiętnienia Jego modlitwy różańcowej ufundowano Maryjny Ogród Różańcowy – 20 kaplic góralskich wprowadza pielgrzymów w rozważanie różańcowych tajemnic. Wizyta Papieża, niezwykłego pielgrzyma ludźmierskiego, została uwieczniona polichromią w prezbiterium kościoła i pomnikiem klęczącego św. Jana Pawła II z różańcem pośrodku Ogrodu. Dalej przejedziemy do Zakopanego. Pospacerujemy po Krzeptówkach, złożymy wizytę na regionalnym cmentarzu na Pęksowym Brzyzku oraz wjedziemy na Gubałówkę, skąd będziemy podziwiać wspaniałe widoki na Tatry. Po tym nawiedzimy konsekrowane przez Ojca Świętego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, które powstało jako wotum wdzięczności za cud ocalenia Jego życia podczas zamachu 13 maja 1981 r. Miejsce to jest pełne pamiątek i przedmiotów związanych ze św. Janem Pawłem II. Ostatnim punktem naszej trasy po Podhalu będzie przejazd pod Wielką Krokiew – miejsce wspaniałych, wzruszających, niezapomnianych spotkań z udziałem Ojca Świętego. Zobaczymy klasztor albertynek na Kalatówkach wraz ze studzienką z wodą źródlaną zdatną do picia i obeliskiem św. Jana Pawła II, upamiętniającym jego wizytę u sióstr, kiedy to w 1997 roku podczas mszy świętej pod Wielką Krokwią beatyfikował albertynkę – siostrę Bernardynę Marię Jabłońską. Na zakończenie dnia zjemy kolację w regionalnej, góralskiej restauracji. Późnym wieczorem powrócimy do hotelu na nocleg.
Dzień 4: KALWARIA ZEBRZYDOWSKA – INWAŁD – WADOWICE
Rano, po śniadaniu przejedziemy do Kalwarii Zebrzydowskiej – pierwszej na ziemiach polskich kalwarii, modlitewnyego wspomnienienia Drogi Krzyżowej na Golgotę. Tu nawiedzimy Sanktuarium pasyjno-maryjne bernardynów – barokową Bazylikę Matki Boskiej Anielskiej. Sanktuarium to było zawsze miejscem szczególnym dla Ojca Świętego. Jego osoba wpisana jest bardzo mocno w historię kalwaryjskiego sanktuarium już od samego dzieciństwa. Pielgrzymował tu jako mały chłopiec ze swoją rodziną, nawiedzał to miejsce wielokrotnie jako kapłan, biskup i kardynał krakowski. Kolejno przejedziemy do Inwałdu. Tu w ogrodzie św. Jana Pawła II zobaczymy Jego kwitnący portret w otoczeniu Bazyliki św. Piotra w Watykanie i bazyliki Ofiarowania NMP w Wadowicach. Do stworzenia obrazu niezbędne było blisko 20 tys. odpowiednio dobranych roślin: drzew, krzewów, kwiatów i tony kamieni, żwiru i kruszywa. Wędrówka alejkami Ogrodu pozwoli nam podziwiać poszczególne elementy całego obrazu, zobaczyć zdjęcia przedstawiające drogę do świętości papieża-Polaka i zapoznać się z niezwykłymi historiami z Jego życia. Po południu udamy się do Wadowic. Zobaczymy miasto św. Jana Pawła II, Jego dom rodzinny (muzeum), rynek oraz Bazylikę Ofiarowania NMP – umiłowany kościół Ojca Świętego, w którym został ochrzczony. Słodką chwilą naszej wizyty w Wadowicach będzie degustacja papieskich kremówek, o których ciepło wspominał podczas jednej ze swoich pielgrzymek do rodzinnego miasta. Wieczorem powrócimy do hotelu na obiadokolację i nocleg.
Dzień 5: CZĘSTOCHOWA
Rano, po śniadaniu udamy się do Częstochowy. Św. Jan Paweł II to niestrudzony jasnogórski pielgrzym, aż sześciokrotnie nawiedzał Jasną Górę jako papież. Wcześniej, już w latach młodzieńczych, również pielgrzymował do tronu Królowej Polski. Jego zawierzenie „Totus Tuus” miało związek z Matką Bożą Jasnogórską. To w częstochowskim sanktuarium złożył najbardziej osobiste wotum – przestrzelony i zakrwawiony pas sutanny, pamiątkę cudownego ocalenia w zamachu na jego życie, jaki miał miejsce przed bazyliką św. Piotra w Rzymie 13 maja 1981 roku. Szczególnym dowodem miłości do Matki Bożej Jasnogórskiej było też ofiarowanie złotych koron dla Maryi i Dzieciątka Jezus. Koron, na których zostały uwiecznione słowa, credo jego życia – Cały Twój. Poświęcił je na dzień przed swoją śmiercią i polecił w jedną z nich wmontować złoty pierścień papieski. Tym samym zawierzył Maryi Jasnogórskiej najpierw swoje własne życie a potem także losy Kościoła i świata. My, podczas wizyty na Jasnej Górze nawiedzimy Klasztor oo. Paulinów. Zobaczymy Bazylikę Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Skarbiec, Salę Rycerską, Kaplicę Cudownego Obrazu Matki Bożej, Muzeum Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry, Bastion św. Rocha, Arsenał i Wieżę Jasnogórską. Następnie udamy się do Doliny Miłosierdzia. Tu znajduje się pierwsze w Polsce sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W ołtarzu głównym umieszczono obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez artystę malarza Adolfa Hyłę z Krakowa. Po zakończonym zwiedzaniu udamy się w drogę powrotną do domu.