Dzień 1: PRUDNIK ŚLĄSKI – CZĘSTOCHOWA
Spotykamy się w wyznaczonym miejscu, pakowanie bagaży i wyjazd w kierunku Śląska. Nasze pielgrzymowanie z kardynałem Wyszyńskim zaczniemy w Prudniku Śląskim. Tu znajduje się zespół klasztorny franciszkanów. Miejsce to nazywane jest Lasem. Od 6 października 1954 do 28 października 1955 roku w jednej z cel klasztornych więziono kardynała Stefana Wyszyńskiego. Następnie udamy się do Częstochowy. Kardynał Wyszyński 5 sierpnia 1924 roku odprawił przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze swoją prymicyjną mszę św., 2 maja 1946 roku otrzymał tu sakrę biskupią z rąk Prymasa Polski, księdza kardynała Augusta Hlonda, jako najmłodszy wiekiem biskup, przyjmując zawołanie „Soli Deo” (Samemu Bogu), a 3 maja 1966 roku podczas jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski wraz z całym Episkopatem, wobec kilkuset tysięcznej rzeszy wiernych, dokonał Aktu całkowitego Oddania Polski w niewolę Matce Chrystusowej za wolność Kościoła w Ojczyźnie i w świecie. Nawiedzimy Jasną Górę i Klasztor oo. Paulinów. Zobaczymy Bazylikę Znalezienia Krzyża Świętego, Skarbiec, Salę Rycerską, Kaplicę Cudownego Obrazu Matki Bożej, Muzeum Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry, Bastion św. Rocha, Arsenał i Wieżę Jasnogórską. Następnie udamy się do Doliny Miłosierdzia. Tu znajduje się pierwsze w Polsce sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W ołtarzu głównym umieszczono obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez artystę malarza Adolfa Hyłę z Krakowa. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 2: GNIEZNO – BISKUPIN
Rano, po śniadaniu przejedziemy do Gniezna i nawiedzimy słynną Katedrę Gnieźnieńską, gdzie koronowano królów polskich. 2 lutego 1949 roku odbył się ingres biskupa Wyszyńskiego do Katedry Gnieźnieńskiej. 48-letni wówczas Wyszyński objął rządy w połączonych arcybiskupstwach gnieźnieńskim i warszawskim w niespełna 4 miesiące po śmierci poprzednika, kard. Augusta Hlonda. Na wystawie zorganizowanej w Starym Kapitularzu bazyliki prymasowskiej zobaczymy zdjęcia i pamiątki po Prymasie Tysiąclecia. Umieszczono tam także najważniejsze informacje na temat jego życia i posługi. Po południu odwiedzimy Muzeum Początków Państwa Polskiego – popularyzujące wiedzę o historii i kulturze średniowiecza, ze szczególnym uwzględnieniem początków Państwa Polskiego. Kolejno przejedziemy do Biskupina i zwiedzimy Muzeum Archeologiczne. Niewątpliwą zaletą muzeum jest pokazywanie „żywej historii”. Nie tylko można zobaczyć tu rekonstrukcje chat sprzed setek czy nawet tysięcy lat, ale jednocześnie poznać zwyczaje żyjących tu kiedyś ludzi, ich pracę i rzemiosło. Po zakończonym zwiedzaniu przyjazd do hotelu. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 3: WŁOCŁAWEK – RYWAŁD – GIETRZWAŁD
Po śniadaniu udamy się do Włocławka. Kardynał Stefan Wyszyński przez długi okres swojego życia był związany z Włocławkiem. W tym mieście kończył liceum, a następnie uczył się w seminarium, by w 1924 roku otrzymać święcenia duchowne. Do 1946 roku, z wyjątkiem okresu drugiej wojny światowej, pracował na terenie diecezji włocławskiej. Nawiedzimy monumentalną katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jest to najwspanialszy zabytek miasta, główna świątynia biskupów kujawskich, a potem włocławskich, budowana jako jedna z pierwszych katedr gotyckich w państwie polskim. Przed katedrą stoi pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego, postawiony na pamiątkę jego życia i pracy w mieście. Po południu przejedziemy do Rywałdu. Nawiedzimy Sanktuarium Matki Bożej. To tutaj, przy Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej, znajduje się pierwsze miejsce odosobnienia kardynała Wyszyńskiego, gdzie przebywał od 26 września do 12 października 1953 roku. Zobaczymy celę, w której przetrzymywano Prymasa, na której ścianach zachowały się narysowane przez niego stacje drogi krzyżowej. Również w tym miejscu oddał się w macierzyńską niewolę Maryi. Na zakończenie dnia pokłonimy się Matce Bożej w Gietrzwałdzie, gdzie miały miejsce objawienia maryjne, jedyne na ziemiach polskich oficjalnie uznane przez władzę kościelną. Objawienia miały miejsce 19 lat po objawieniach w Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Nawiedzimy Bazylikę z cudownym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem, kapliczkę z figurką Matki Boskiej wybudowaną w miejscu Objawień Maryi oraz cudowne źródełko. Wieczorem przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 4: STOCZEK KLASZTORNY – ANDRZEJEWO – ZUZELA
Rano śniadanie, po którym przejedziemy do Stoczka Klasztornego. To nie tylko miejsce odosobnienia kard. Stefana Wyszyńskiego, ale również Sanktuarium Matki Bożej Pokoju z Jej cudownym obrazem będącym kopią rzymskiego obrazu „Salus Populi Romani”. Modlitwa w Sanktuarium oraz wizyta w Izbie Pamięci kard. Wyszyńskiego. Kolejnym miejscem na trasie naszego pielgrzymowania będzie Andrzejewo, gdzie młody Wyszyński przyjął I komunię św., a także sakrament bierzmowania. Na cmentarzu parafialnym przy kościele św. Bartłomieja odwiedzić można kilka szczególnie interesujących miejsc. Należy do nich zabytkowa kaplica cmentarna z 1884 roku, a także grób Julianny Wyszyńskiej, matki kardynała Stefana Wyszyńskiego, która zmarła w wieku 33 lat, osierocając sześcioro dzieci i męża. Na zakończenie dnia zobaczymy Zuzelę – położoną nad Bugiem wioskę rodzinną Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zwiedzimy rekonstrukcję Szkoły Powszechnej, w której wnętrzach odtworzono wnętrze domu rodzinnego Prymasa Tysiąclecia, a także salę szkolną, do której w latach 1908-1910 uczęszczał młody Wyszyński. Wieczorem przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 5: WARSZAWA – WROCISZEW
Rano, po śniadaniu przyjazd do Warszawy. Tu 6 lutego 1949 roku odbył się ingres arcybiskupa Wyszyńskiego również jako Prymasa Polski. „Od dziś zaczyna się moja droga przez Warszawę…Dzisiaj muszę pokochać Warszawę i oddać jej swoje siły i życie. O wiele to łatwiej dziś niż kiedykolwiek. Oby Bóg-Miłość nadał tej pasterskiej miłości swoje Ojcowskie oblicze”. Od tego czasu Kardynał Wyszyński już do końca życia związany był z tym miastem. Nasz spacer po stolicy zaczniemy na Warszawskiej Starówce, zobaczymy Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta, Zamek Królewski, Warszawską Syrenkę, Pałac Prezydencki oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Podejdziemy pod okna Pałacu Arcybiskupów Warszawskich. Każdego dnia o godz. 5.30 Prymas Tysiąclecia sprawował tutaj mszę świętą, także ostatnią Eucharystię w swoim życiu odprawił właśnie w tym miejscu. Nawiedzimy Bazylikę Archikatedralną św. Jana Chrzciciela z XV w. – najstarszy, gotycki kościół miasta. To tu spoczywa Kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski. Zmarł 28 maja 1981 roku o godzinie 4.40, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Na zakończenie wizyty w stolicy udamy się do Sanktuarium Opatrzności Bożej w Wilanowie, które powstało jako wotum wdzięczności Narodu Polskiego za uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 roku. Po południu przejedziemy do Wrociszewa. W latach 1939-1940 kardynał Stefan Wyszyński przebywał tu koncentrując się na pracy naukowej i opracowując serię kazań. W centrum wsi znajduje się kościół św. Małgorzaty, zbudowany w stylu neogotyckim. W tym kościele na organach grał ojciec kardynała, Stanisław Wyszyński. Jego grób oraz czterech innych członków rodziny Wyszyńskich znajduje się na lokalnym cmentarzu. Wieczorem przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 6: KOZŁÓWKA – LUBLIN
Po śniadaniu dalsza droga naszego pielgrzymowania. W tym dniu poznamy epizody z życia kardynała Wyszyńskiego na Ziemi Lubelskiej. Pierwszym miejscem na trasie będzie Kozłówka. Ta malutka wioska od lat przyciąga turystów przepięknym Pałacem Zamoyskich i przylegającym do niego perfekcyjnie rozplanowanym parkiem pełnym pięknych, zadbanych roślin. Ale Kozłówka to nie tylko pamiątki i wspomnienia po rodzinie Zamoyskich. To również miejsce, gdzie w latach 1940–1941 ukrywał się przed Niemcami ksiądz Stefan Wyszyński. W tym czasie przebywał w majątku kozłowieckim na zaproszenie Aleksandra i Jadwigi Zamoyskich jako kapelan sióstr franciszkanek, które wraz z grupą podopiecznych także znalazły tutaj schronienie. Wykłady księdza Wyszyńskiego dla sióstr nazywane były „Akademią Kozłowiecką”. Spełniając także posługę duszpasterską, ksiądz Stefan Wyszyński odprawiał msze św. i nabożeństwa w Kozłówce oraz w innych pobliskich miejscowościach. W Kozłówce zobaczymy Pałac oraz Muzeum Zamoyskich z ekspozycją poświęconą Księdzu Stefanowi. Po południu wizyta w Lublinie. Tutaj począwszy od ingresu do katedry lubelskiej, który miał miejsce 26 maja 1946 roku, do momentu powołania na Prymasa Polski w 1949 roku, ks. biskup Stefan Wyszyński mieszkał i duszpasterzował. Podczas spaceru po mieście słynną Bramą Krakowską wejdziemy na Stare Miasto. Zobaczymy Stary Ratusz, Rynek, Wieżę Trynitarską (taras widokowy) oraz Archikatedrę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Przejdziemy najładniejszą ulicą starówki – ulicą Grodzką – aby dojść do Zamku Lubelskiego. Zwiedzimy tu piękną gotycką Kaplicę św. Trójcy. Nawiedzimy również kościół św. Michała Archanioła przy ulicy Fabrycznej, gdzie Biskup Wyszyński głosił kazania do robotników i zobaczymy stancję ks. Stefana Wyszyńskiego, przy Archidiakońskiej 7, gdzie w latach 1925-1929 mieszkał student Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wieczorem przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 7: KOMAŃCZA – STRYSZAWA
Rano śniadanie i przejazd do Komańczy. Od 27 października 1955 roku do 28 października 1956 roku kardynał Wyszyński był tu więziony. Były to lata ofiary, cierpienia i odosobnienia. Był to także czas, kiedy z modlitwy i medytacji powstały dzieła wyjątkowe – np. „List do moich kapłanów”, a przede wszystkim „Śluby Narodu” i program „Wielkiej Nowenny” przed Tysiącleciem Chrztu Polski. 26 sierpnia 1956 roku uwięziony w Komańczy, w łączności z pielgrzymami zebranymi na Jasnej Górze złożył Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Na terenie Klasztoru Sióstr Nazaretanek zobaczymy Izbę Pamięci poświęconą Kardynałowi, gdzie znajdują się miedzy innymi pokój Prymasa i przedmioty, których używał. Dalej udamy się do Stryszawy. Wieś w Beskidzie Żywieckim była ulubionym miejscem wypoczynku Prymasa Wyszyńskiego. W latach 1960-1967 spędzał on tu co roku kilka tygodni lipca. Zobaczymy Kapelanówkę – drewniany domek, znajdujący się przy klasztorze Sióstr Zmartwychwstanek na Siwcówce, przysiółku Stryszawy, w którym Prymas mieszkał. W wolnych chwilach Prymas siadał na ławce przed Kapelanówką lub przechadzał się po polach, obserwując ludzi przy pracy. Co roku pod koniec lipca siostry urządzały mu tam imieniny. Obecnie w domu mieści się Izba Pamięci Prymasa Wyszyńskiego, stworzona przez młodych mieszkańców okolicznych osiedli. Znaleźć w niej można rekwizyty oraz pamiątkowe zdjęcia Prymasa i kard. Karola Wojtyły, który także odwiedzał te okolice. W 2000 roku ustawiono tu pomnik poświęcony obydwu kardynałom. Po zakończonym zwiedzaniu udamy się w drogę powrotną do domu. Zakończenie pielgrzymki.