Dzień 1: TORUŃ
We wczesnych godzinach porannych spotykamy się w wyznaczonym miejscu, pakowanie bagaży i wyjazd w kierunku północnej Polski. Pierwszym miejscem na szlaku naszego pielgrzymowania na Kujawach będzie Toruń. W programie spacer z przewodnikiem po starówce, podczas którego zwiedzimy m.in.: Bramę Klasztorną, Krzywą Wieżę, Mury Obronne, Dom Mikołaja Kopernika (zwiedzanie z zewnątrz), Katedrę św. Janów oraz pomnik Mikołaja Kopernika. Poznamy również toruńskich bohaterów i toruńskie legendy, dowiemy się skąd się wziął krzyżacki Toruń i jak powstała Krzywa Wieża. Odczytamy czas z zegara Palec Boży i poszukamy aniołów na Rynku. Chętnych posadzimy na osiołku i nauczymy ich, czym był pręgierz. Następnie odwiedzimy Żywe Muzeum Piernika. Ta wizyta przeniesie nas do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej poznamy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotujemy ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Na zakończenie dnia nawiedzimy Kościół NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Wieczorem przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg. (Toruń)
Dzień 2: TORUŃ – KRUSZWICA – MARKOWICE – KALWARIA PAKOSKA
Rano, po śniadaniu zobaczymy toruńskie Planetarium. Seanse astronomiczne, które będziemy mogli zobaczyć opowiadają o wielkości i budowie Wszechświata, opisują najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżają tajemnice planet i galaktyk. Na sztucznym niebie zobaczymy zjawiska widoczne z ziemi na niebie prawdziwym. Po zakończonym seansie przejedziemy do Kruszwicy. Poznamy legendę o złym władcy Popielu i dowiemy się dlaczego zjadły go myszy. Zwiedzanie zaczniemy od Mysiej Wieży, to jedyny ocalały fragment zamku, który powstał tutaj w XIV w. na polecenie samego króla, Kazimierza Wielkiego III. Po pokonaniu nieco ponad 100 stopni znajdziemy się na szczycie 32-metrowej wieży, w której roztacza się widok na malownicze Jezioro Gopło, które rozsławił Juliusz Słowacki w Balladynie. Opcjonalnie rejs statkiem Rusałka po jeziorze (dodatkowo płatny ok. 20 PLN). Po południu udamy się do Markowic, tutaj króluje Matka Boża – Królowa Miłości i Pokoju – Pani Kujaw. Nawiedzimy Sanktuarium, gdzie każdego roku pielgrzymują rzesze ludzi, powierzając Maryi swoje codzienne sprawy. Na zakończenie dnia wizyta w Kalwarii Pakoskiej, zwanej Nową Jerozolimą. To druga po Kalwarii Zebrzydowskiej, Kalwaria w Polsce, żywy pomnik wiary i kultu Męki Pańskiej, gdzie przechowywana i czczona jest największa cząstka Relikwii Krzyża św. w Polsce. Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 3: WŁOCŁAWEK – KŁÓBKA
Rano śniadanie, po którym udamy się do Włocławka, gdzie zatrzymamy się przy Tamie, gdzie znajduje się Krzyż Pomnik ks. Jerzego Popiełuszki – postawiony w miejscu wyłowienia ciała zamordowanego księdza Jerzego. Uczcimy pamięć wielkiego Polskiego Męczennika oraz poznamy historię jego życia. Dalej przejazd do Kłóbki. Ze względu na swoje położenie wśród pagórków, lasów i jezior Kłóbka nazywana jest „Perłą Kujaw”. W tym urokliwym krajobrazie ulokowany jest park etnograficzny z kilkunastoma obiektami architektury wiejskiej, z których najstarsze pochodzą z XVIII w. Podczas zwiedzania dowiemy się jak żyli mieszkańcu Kujaw w dawnych czasach, jak się ubierali, co jedli i czym zajmowali. Na zakończenie wizyty zaprosimy na ognisko z kiełbaskami w starym sadzie młynarza. Po posiłku udamy się w drogę powrotną. Powrót do miejsca zbiórki w późnych godzinach wieczornych.