Dzień 1: WYJAZD Z POLSKI
O ustalonej godzinie spotykamy się na wyznaczonym parkingu. Po niej podstawienie autokaru. Pakowanie bagaży. Następnie wyjedziemy w kierunku granicy. Przejazd przez Czechy i Austrię. Wieczorem przyjazd w okolice miasta Marija Bistrica. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.
Dzień 2: MARIJA BISTRICA – MEDJUGORIE
W godzinach rannych śniadanie, następnie udamy się centrum niewielkiego miasteczka Marija Bistrica, gdzie na niewielkim wzgórzu wznosi się Narodowe Sanktuarium Chorwacji – monumentalna bazylika, w której szczególnym kultem otoczona jest figura Matki Boskiej Bystrzyckiej. Następnie przejazd do Bośni i Hercegowiny przez malownicze tereny Gór Dynarskich. Zakwaterowanie w hotelu/pensjonacie w Medjugorie. Obiadokolacja, nocleg.
Dzień 3: MEDJUGORIE
Po śniadaniu zwiedzanie Medjugorie – miejsca objawień Matki Bożej – Królowej Pokoju, która w 1981 roku ukazała się sześciorgu dzieciom. Pierwsze objawienie miało mieć miejsce w godzinach wieczornych 24 czerwca we wsi Bijakovići, na wzgórzu Crnica należącym do parafii Medjugorie, w części tego wzgórza zwanej Podbrdo. Ukazująca się dzieciom Pani (w języku chorwackim: Gospa) miała przedstawić się im jako Błogosławiona Dziewica Maryja. Podczas pobytu nawiedzimy kościół św. Jakuba, teren Sanktuarium z Figurą Chrystusa Zmartwychwstałego, stanowiącą centralną część Drogi Krzyżowej oraz cudowne miejsce objawień – Górę Podbrdo, skąd roztacza się wspaniała panorama Medjugorie, przysiółka Bijakovici jak też Góry Kriżevac. Po południu czas na indywidualną modlitwę i udział w nabożeństwie różańcowym. Obiadokolacja, nocleg.
Dzień 4: DUBROWNIK
Po śniadaniu powrócimy do Chorwacji. Udamy się do Dubrownika, zwanego „Perłą Adriatyku”. Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacerując główną ulicą Stradum będziemy mieli okazję zobaczyć imponujące zabudowania klasztoru Franciszkanów czy Pałacu Rektorów, studnię Onufrio, a także Kościół patrona miasta św. Błażeja i Katedrę Najświętszej Marii Panny. Przechodząc przez Bramę Pile zobaczymy monumentalne mury obronne, otaczające całe miasto. Po południu przejazd do Montenegro (Czarnogóra), zakwaterowanie w hotelu na Riwierze Adriatyckiej. Obiadokolacja, nocleg.
Dzień 5: KOTOR – PERAST – BUDVA
Rano śniadanie, po którym przejedziemy do Boki Kotorskiej, jedynego fiordu w południowej Europie. Następnie spacerować będziemy plątaniną kolorowych uliczek Kotoru, średniowiecznego miasta kupców i żeglarzy, które wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nawiedzimy również katolicką katedrę św. Tryfona, patrona Kotoru. Kolejnym punktem programu będzie wizyta w miasteczku Perast, malowniczo położonym nad Boką Kotorską. Z miejscowej przystani udamy się łodzią do Sanktuarium Matki Bożej na Skale. Po zakończonym rejsie powrócimy na wybrzeże adriatyckie, gdzie zawitamy do klimatycznej Budvy zwanej „Małym Dubrownikiem”, pełnej życia stolicy turystycznej czarnogórskiej riwiery. Tu starożytność miesza się ze średniowieczem, morze z potężnymi górami, dostojna przeszłość z gwarem modnych plaż, a wszystko otulone soczystą śródziemnomorską zielenią i kwiatami. Powrót do hotelu. Obiadokolacja, nocleg.
Dzień 6: CETINJE
Śniadanie, po którym przejedziemy w głąb górzystego terytorium Czarnogóry. Odwiedzimy Cetinje, dawną stolicę Królestwa Montenegro, prawdziwą perełkę błyszczącą świetnością znajdujących się tam ortodoksyjnych monastyrów (w jednym z nich czczona jest relikwia ręki św. Jana Chrzciciela, będąca niegdyś własnością zakonu rycerskiego joannitów) oraz dawnych siedzib zagranicznych poselstw za czasów monarchii. Wczesnym popołudniem powrócimy do hotelu, czas wolny na plażowanie. Obiadokolacja, nocleg.
Dzień 7: SVETI STEFAN – SZKODRA – KRUJE – DURRES
Śniadanie, a po nim udamy się w kierunku Albanii, kolejnego kraju na mapie naszej pielgrzymki. Po drodze krótki postój na wybrzeżu z możliwością zobaczenia Sveti Stefan, dawnego średniowiecznego miasteczka cudownie położonego na maleńkiej, malowniczej wysepce połączonej wąskim piaszczystym przesmykiem ze stałym lądem. Dziś mieści się tam luksusowy hotel. Po przekroczeniu granicy albańskiej zwiedzimy miasto Szkodra, które w trakcie pielgrzymowania po albańskiej ziemi odwiedził św. Jan Paweł II. Następnie zobaczymy Kruje, dawną siedzibę albańskiego bohatera narodowego z czasów średniowiecza – Skanderbega. Miasteczko słynie z orientalnego targu. Wieczorem udamy się w kierunku Durres, dawnego, starożytnego portu Durrachium, gdzie zaczynała się słynna droga Odos Egnatia prowadząca w kierunku Bizancjum. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.
Dzień 8: TIRANA
W godzinach rannych śniadanie, po którym wyjedziemy na zwiedzanie stolicy Albanii – Tirany. Podczas spaceru po mieście, pełnego kontrastów, biedy i luksusu, wciąż tajemniczego dla wielu kraju, zobaczymy m.in. katolicką Katedrę św. Pawła, Plac Skanderbega, meczet Ethnem Beja, Pałac Prezydencki oraz słynną Piramidę – mauzoleum komunistycznego dyktatora E. Hodży, a także pozostałe po czasach komunizmu słynne schrony o kształcie grzybków. Na koniec dnia przejedziemy malowniczą górzystą trasą do Macedonii. Nocleg, obiadokolacja w ok. Ohrydy.
Dzień 9: OHRYDA – JEZIORO OHRYDZKIE
Po śniadaniu zaprosimy Państwa na zwiedzanie Ohrydy. Tutaj działali uczniowie świętych Cyryla i Metodego. To miejsce, gdzie szukać należy chrześcijańskich korzeni Słowiańszczyzny. W Ochrydzie wreszcie powstało wielkie centrum nauki i kultury, przez wielu nazywane „słowiańskim uniwersytetem”. Zachowało się tu wiele bizantyjskich monastyrów malowniczo usytuowanych wokół Jeziora Ochrydzkiego. Popłyniemy w piękny rejs po błękitnych wodach jeziora z możliwością podziwiania zarówno bogactwa piękna natury jak i niezwykłych przykładów dziedzictwa kultury i pobożności tutejszej ludności. W trakcie rejsu odwiedzimy będący do dziś ważnym ośrodkiem kultu ortodoksyjny Klasztor św. Nauma. Wieczorem powrócimy do hotelu. Obiadokolacja, nocleg.
Dzień 10: SKOPJE
Po wczesnym śniadaniu udamy się do stolicy Macedonii – Skopje, gdzie starożytne tradycje, duch słowiański, pozostałości tureckiej okupacji i dynamiczny rozwój stolicy współczesnej Północnej Macedonii przenikają się na każdym kroku. Nawiedzimy Sanktuarium św. Matki Teresy z Kalkuty, Albanki z pochodzenia urodzonej w Skopje. Po zakończonym zwiedzaniu wyjedziemy w kierunku Serbii, by wieczorem zakwaterować się w hotelu w ok. Krusevac. Obiadokolacja, nocleg.
Dzień 11: MONASTYR ZIĆA – BELGRAD
Rano śniadanie, następnie przejedziemy na zwiedzanie Monastyru Zica z XIII wieku, miejsca koronacji pierwszych siedmiu królów serbskich, a także pierwszej siedziby zwierzchników cerkwi prawosławnej po uzyskaniu niezależności (autokefalii) przez Serbię. Dalej wizyta w stolicy Serbii – Belgradzie. Podziwiać będziemy wciąż jeszcze nieukończony, monumentalny sobór św. Sawy, patrona Serbii. Na koniec zwiedzania panoramiczny objazd miasta. Wieczorem przejedziemy na teren Vojvodiny, do hotelu na obiadokolację i nocleg
Dzień 12: POWRÓT DO POLSKI
Rano śniadanie, po którym wyjedziemy już w drogę powrotną do Polski. Przejazd przez Węgry. Powrót do parafii w późnych godzinach nocnych. Zakończenie pielgrzymki.